Historia Fortum w Polsce rozpoczęła się w roku 2003 wraz z zakupem Dolnośląskiego Zakładu Termoenergetycznego (DZT) w Świebodzicach. Rok później firma nabyła system ciepłowniczy w Częstochowie i rozpoczęła przygotowania do budowy nowoczesnej elektrociepłowni. Była to pierwsza elektrociepłownia w Polsce zaprojektowana do współspalania węgla z biomasą. Dostarczamy klientom na całym świecie energię elektryczną, gaz, ciepło i chłód, a także inteligentne rozwiązania, pozwalające na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. W 2016 roku Fortum nabyło Grupę DUON i tym samym zadebiutowało na rynku sprzedaży energii elektrycznej i gazu.
- Oddano ją do użytku w 2018 roku i od tego czasu służy 70 tysiącom gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.
- Jest to odpowiedź na zmieniające się przepisy prawa, które nakładają na zarządców dodatkowe obowiązki w zakresie dostarczania mieszkańcom precyzyjnych informacji dotyczących konsumowanego ciepła.
- Do roku 2027 planuje całkowite odejście od węgla.
- Mieszkańcy dzielnic Winiary, Skarpa, Miodowa, Łukasiewicza, Tysiąclecia, Kochanowskiego, Dworcowa, Stare Miasto, Kolegialna, Międzytorze, Podolszyce Południowe i Północne oraz Zielony Jar.
- Jednostka wytwarza energię elektryczną na potrzeby sieci krajowej oraz ciepło dla blisko 53 tys.
Jesteśmy nordyckim przedsiębiorstwem energetycznym. Naszym celem jest dać energię światu, w którym ludzie, przedsiębiorstwa i natura wspólnie prosperują. Jesteśmy jednym z najczystszych producentów energii w Europie, a naszym działaniom przyświecają ambitne cele środowiskowe. Niezawodnie wytwarzamy i dostarczamy czystą energię oraz wspieramy przemysł w ich rozwoju i dekarbonizacji. Zobowiązaliśmy się do neutralności klimatycznej i ochrony bioróżnorodności dlatego do 2027 r.
Nie masz jeszcze dostępu do eBOK?
Jest to elektrociepłownia wielopaliwowa wykorzystująca paliwo z odpadów (RDF) i węgiel. Elektrociepłownia w Częstochowie została oddana do https://www.fx770.net/dzisiaj-forex-gold-robi-nowa-szybkosc-rekordu-w-wysokosci-1944-usd/ użytku w 2010 roku i jest głównym źródłem ciepła dla miasta. Fortum sprzedaje prąd i gaz zarówno Klientom indywidualnym, jak i biznesowym.
Odejdziemy od węgla we własnej działalności a do 2030 r. Według ekspertów w nadchodzących latach ceny ciepła będą w Polsce stale rosnąć. Elektrociepłownie, korzystające z nowoczesnych rozwiązań i technologii, zapewniających wysoką sprawność wytwarzania, są jednym ze sposobów ograniczania tych wzrostów. Rezygnacja z rozwoju elektrociepłowni byłaby równoznaczna z istotnymi podwyżkami cen ciepła dla zabrzan.
Fortum – lider w obszarze czystej energii
W ciągu 20 lat działalności w Polsce Fortum wyznaczało kierunki transformacji w energetyce, a szczególnie w ciepłownictwie. Obecnie Fortum posiada dwie elektrociepłownie – w Częstochowie i Zabrzu oraz sieci ciepłownicze w trzech miastach – Wrocławiu, Częstochowie i Płocku. W ubiegłym roku Fortum ogłosiło plan dekarbonizacji swoich aktywów. Zamierza odejść od węgla do 2027 roku na rzecz źródeł odnawialnych i elektryfikacji systemów. Korzystając z doświadczeń zdobytych na rynkach nordyckich firma oferuje możliwości zakupu nawet 100% energii ze źródeł odnawialnych, wpisując się w nowoczesne trendy dotyczące zrównoważonego rozwoju.
Od 2016 roku jesteśmy również sprzedawcą energii elektrycznej i gazu. Czerpiemy garściami z naszych doświadczeń zdobytych na rynkach skandynawskich Przewidywania cen gazu ziemnego – ceny wzrosnąć na mniej Build zapasów i uważamy, że klient zawsze powinien być w centrum uwagi. To właśnie jego potrzeby w największym stopniu kształtują nasze oferty w tym obszarze.
lat Fortum w Polsce
Szeroka oferta produktów oparta jest zarówno o rynek SPOT, jak i terminowy, co pozwala na wybór najbardziej optymalnego modelu zakupowego dla Klienta i uzyskania najkorzystniejszych warunków cenowych. Elektrociepłownia wykorzystuje miks paliwowy złożony z węgla i biomasy, której udział stanowi około 30%. Użycie biomasy pozwala na redukcję emisji i jest pierwszym krokiem w kierunku odejścia od paliw kopalnych. Zaktualizowaliśmy Politykę Prywatności – zapoznaj się z jej treścią TUTAJ. Jest to odpowiedź na zmieniające się przepisy prawa, które nakładają na zarządców dodatkowe obowiązki w zakresie dostarczania mieszkańcom precyzyjnych informacji dotyczących konsumowanego ciepła. Nowoczesne rozwiązania, które pomagają zarządcom nieruchomości w zakresie nadzoru nad dostawami ciepła, optymalizacji kosztów i ich rozliczania.